Size bir telefon kadar yakınız
0 232 386 11 44
Dil Seçin
tren

Yağ Kirliliği

Anasayfa » Yağ Kirliliği

Yağ Kirliliği

Sanayide her makina yağının kirlenmesi önlenemez ve yağ her makinanın zorunlu bir sıvısıdır.

Kirlenmiş yağ tüm makine arızalarının% 90’ına sebebiyet verir.

Hidrolik sıvılar, her türlü imalat ekipmanının kalbinde yer alır.

Bu yağ filtrelenmeli, analiz edilmeli ve değiştirilmelidir. Bütün bunlara rağmen, şirketler hala pompaların, vanaların, silindirlerin ve contaların değiştirilmesinin gerekmediğini düşünürek zarar görüyor.

Yağdaki kirlilikten kaçınılamaz ve her hidrolik sistemin ayrılmaz bir parçasıdır.

 

Yeni hidrolik sıvısı kirlenmiş ve tipik olarak 100 ml’de 75.000’den fazla katı parçacık >5µ içerir. Pompalar, valfler, borular, hortumlar, ısı eşanjörleri ve yağ tanklarının tümü üreticiden kir getirir.

Aşındırıcı madde aşınması, yorulma ve erozyon, kir parçacıkları yüksek hızda ve yüksek basınçta sistem içinde dolaştığı zaman ek kirliliğe neden olur . Havadaki kir parçacıkları , rezervuar hava ve silindir çubuk contalarından girerek sistemin kirlenme yüküne katkıda bulunur. Sıcaklıktaki değişiklikler ve sızıntı yapan yağ soğutma sistemlerinden kaynaklanan yoğunlaşma, yağı su ile kirletir . Metal parçacıkların (katalizör görevi gören) bir kombinasyonu , suve nispeten yüksek sıcaklıklarda oksijen , artmış ve yağın hızlandırılmış oksidasyonu ile sonuçlanacaktır.

Bu karmaşık oksidasyon işlemi sırasında polimerizasyon, normalde ” çamur ” dediğimiz yapışkan moleküler yapılara neden olur. Bu reçineli maddeler, koyu renklidir (bir süre sonra yağın neden karanlıklaştığının bir nedeni) ve birçok parçada tortu bırakırlar. hidrolik sistemin

Mikroskobik büyüklükleri nedeniyle, geleneksel filtre sistemleri tarafından çıkarılmamışlardır ve yapışkan yapıları ve korozif etkisi nedeniyle, hidrolik sistemin verimliliğini ve güvenilirliğini doğrudan etkiler.