Size bir telefon kadar yakınız
0 232 386 11 44
Dil Seçin
tren

Yağ Kirliliği

Anasayfa » Yağ Kirliliği

Yağ Kirliliği

Sanayide her makine yağının kirlenmesi önlenemez ve yağ her makinenin zorunlu bir sıvısıdır.

Kirlenmiş yağ makine arızalarının %90’ına sebebiyet verir.

Hidrolik sıvılar, her türlü imalat ekipmanının kalbinde yer alır.

Bu yağ filtrelenmeli, analiz edilmeli ve değiştirilmelidir.

Yağdaki kirlilikten kaçınılamaz ve yağ her hidrolik sistemin ayrılmaz bir parçasıdır.

 

Kirlenmiş hidrolik yağda tipik olarak 100 ml’de 75.000’den fazla katı parçacık >5µ bulunur. Pompalar, valfler, borular, hortumlar, ısı eşanjörleri ve yağ tanklarının tümü kirlenen yağ ile birlikte bozunmaya uğrayarak bakım masrafı çıkarırlar.

Kir parçacıkları yüksek hızda ve yüksek basınçta sistem içinde dolaştığı zaman ek kirliliğe neden olur. Havadaki kir parçacıkları, rezervuar hava ve silindir çubuk contalarından girerek sistemin kirlenme yüküne katkıda bulunur. Sıcaklıktaki değişiklikler ve sızıntı yapan yağ soğutma sistemlerinden kaynaklanan yoğunlaşma, yağı su ile kirletir. Metal parçacıkların (katalizör görevi gören) bir kombinasyonu, suve nispeten yüksek sıcaklıklarda oksijen, artmış ve yağın hızlandırılmış oksidasyonu ile sonuçlanacaktır.

Bu karmaşık oksidasyon işlemi sırasında polimerizasyon, normalde “çamur” dediğimiz yapışkan moleküler yapılara neden olur. Bu reçineli maddeler, koyu renklidir (bir süre sonra yağın neden karanlıklaştığının bir nedeni) ve birçok parçada tortu bırakırlar.

Mikroskobik büyüklükleri nedeniyle, geleneksel filtre sistemleri tarafından filtre edilememişlerdir ve yapışkan yapıları ve korozif etkisi nedeniyle, hidrolik sistemin verimliliğini ve güvenilirliğini doğrudan etkilerler.