Size bir telefon kadar yakınız
0 232 386 11 44
Dil Seçin
tren

Doğru Yağ Analizi Nasıl Yapılır?

Doğru Yağ Analizi Nasıl Yapılır?

yağ analizi, yağlama yağındaki aşınmış metallerin tip ve miktarlarını belirlemek için kullanılan bir önleyici bakım aracıdır.

Yağ Analizi Neden Önemli?

Motorlar, transmisyonlar, dişli kutuları ve hidrolik sistemler en çok takip edilen ekipman tipleridir (JOAP Manuel Vol I, 2014).  yağ analizinin amacı mekanik sistemde bulunan yağlama yağından uygun şartlarda alınan yağ numunesinin analizi ile elde edilen veriler doğrultusunda sistemde meydana gelebilecek aşınma, korozyon, çizilme ve parçalanma gibi anormal bir durumun olup olmadığını motora dışarıdan bir etki yapmaksızın (motor indirme, söküm vb.) önceden tespit etmektir. Bu sayede oluşabilecek büyük hasarları önlemek, bakım maliyetini düşürmek ve emniyeti artırmak mümkün olmaktadır.

Doğru Yağ Analizi Nasıl Yapılır?

BypassOil bakım teknolojilerinin önemli bir unsuru olan, bakım sırasında yapılan yağ analizi yağlama yağının durumu, kirliliği ve aynı zamanda makinenin aşınması hakkında bilgi verir. Emniyet mühendisleri ve bakım uzmanları yağ analiz sonuçlarına göre bakım kararları verebilir. Bakımda yağ analizinin doğrudan faydaları yağ karışıklığını önleme, kirlilik kontrolü, duruma dayalı bakım ve hasar analizidir (Zhao Y., et al., 2014). Yağ analizi ve analiz sonuçlarının izlenmesi, sistemdeki aşınma ve değişimleri takip ederek, oluşabilecek hasarlardan sakınmak için yapılan önleyici bakımların işlevini kontrol etmede, kullanıcılara uyarıcı işaretler sağlamaktadır (Leal B., et al., 2009).

Uygulamada, bir yağ numunesi periyodik olarak bir sistemden alınır. Hareketli parçalardan aşınan metallerin iz seviyelerini, aynı zamanda kirlilik ve katkı elementlerinin seviyelerini tespit etmek için spektrometre cihazı ile yağ numunesi analiz edilir.

Elde edilen veriler, önceki analizlere ve izin verilen sınırlara göre, mekanizmanın normal bir aşınmasını gösterebilir ya da erken döneminde potansiyel olarak mekanizmada ciddi bir soruna işaret edebilir. Bu gelişmiş uyarı ile ciddi hasar veya yaralanma meydana gelmeden durumu düzeltmek için bazı önlemler alınabilir (Zhao Y., et al., 2014). Bu çalışmada, Spektrometrik yağ analiz yöntemi ile aşınmış metal parçacıklarının tip ve miktarlarının belirlenmesi, bu sayede arıza teşhisinin yapılması konusu incelenmiş olur.