BYPASSOİL filtre elemanları uzun elyaf selüloz, polipropilen ve polyesterden imal edilmiştir. İşlevi derinlik çökmesine dayanıyor. Yağ, düşük basınçlı ve düşük akışlı bir filtre vasıtasıyla eksenel olarak iletilir. Filtrenin büyüklüğüne kıyasla, kir ve su emme kapasitesi ortalamadan yüksektir. Yağ katkı maddeleri etkilenmez.

Filtrelenmiş yağ çok uzun süre uygulama şartnamesinde tutulur. 1 mikrona kadar mikro kirleticiler ve kondens suyu sıvıdan verimli bir şekilde ayrılır. Bu, filtre mahfazasının özel yapısı ve yağın filtre elemanından geçen yolu ile sağlanmaktadır. Yağ ayrıştırma ürünleri ve vernik bile kalıcı uygulama ile ortadan kaldırılabilir.

BYPASSOİL filtre mahfazasının ve ilgili filtre elemanının yapımı birbirleri arasında koordine edilir. Orijinal BYPASSOİL filtre elemanlarını münhasıran kullanmanızı öneririz. Bütün yapı, yağın düşük basınç aralığında korunması için güvenilir bir yağ bakımı sağlar. Ancak bu şekilde sağlanabilir; düşük filtre inceliğine rağmen yağın eklenmesi değişmeden kalır.

BYPASSOİL filtre elemanlarının sırasıyla karşılık gelen by-pass filtrelerine uyan 3 farklı tipi vardır.